fbpx
Czym jest Max For Live?
lip 17

Czym jest Max For Live?

Wielu początkujących producentów wykorzystujących Ableton Live zastanawia się, czym jest Max 4 Live. Wbudowany w najbardziej rozbudowany wariant programu (Live Suite), reklamowany jako istotny element jego funkcjonalności. Max 4 Live to doskonały przykład filozofii stojącej za Ableton Live – elastyczności i otwartości na różne style pracy. To furtka, której uchylenie oferuje nam prawdziwy ogrom nowych możliwości.

1. Czym jest Max 4 Live?

Najprostsza możliwa definicja? Max 4 Live to dodatek wbudowany w Ableton Live. Dzięki któremu otrzymujemy możliwość tworzenia własnych i wykorzystywania gotowych wtyczek działających w środowisku Ableton Live. Mogą być to instrumenty, efekty, sekwencery, modulatory i wiele, wiele innych. System ten pozwala na pracę z dźwiękiem, obrazem i danymi. To narzędzie przydatne zarówno początkującym jak i zaawansowanych producentom muzycznym.

Max4 Live to adaptacja języka programowania wizualnego Max/MSP. Język ten funkcjonuje niezależnie poza światem Ableton Live. Wykorzystywany jest głównie w świecie akademickim oraz przez artystów multimedialnych. Producent Max’a, firma Cycling 74, została jakiś czas temu wykupiona przez Abletona, a sam M4L jest obecnie integralną częścią Live Suite

2. Wtyczki Max 4 Live wbudowane w Ableton Live

Start przygody z Max 4 Live ułatwia nam sam Ableton. Razem z wersją Live 11 do głównej biblioteki trafiło wiele przydatnych narzędzi ze świata M4L. Dodatkowo, każdy użytkownik z licencją na Live Suite może nieodpłatnie pobrać kilkanaście paczek zawierających wyselekcjonowane urządzenia M4L. Co możemy tam znaleźć? Lista jest długa – obfituje w efekty, instrumenty i przydatne narzędzia. Dla podkręcenia apetytu kilka ciekawych przykładów:

Convolution Reverb – rewelacyjnie brzmiący pogłos impulsowy, bijący na głowę wbudowany reverb z Live’owych efektów audio. Pozwala na symulowanie brzmienia konkretnych, istniejących pomieszczeń oraz uzyskiwanie całej gamy kreatywnych efektów przestrzennych. W Live 11 w efektach audio pojawił się inspirowany nim Hybrid Reverb.

Convolution Reverb

Step Sequencer – do znalezienia w paczce Big Three, świetny sekwencer pozwalający na kontrolę melodii, rytmów i automatyzację wybranych parametrów instrumentu. To prosta droga do zastosowania technik twórczych znanych z syntezatorów modularnych i rozbudowanych synthów hardware.

Step Sequencer

LFO – znany nam z syntezatora modulator, pozwalający na kontrolę dowolnego parametru programu – od miksera, przez efekty po instrumenty. Wbudowany w paczkę Essentials (Live 10) lub do znalezienia w głównej bibliotece efektów (Live 11).

lfo 2

3. Bezpłatne wtyczki Max 4 Live

Poza efektami tworzonymi przez Abletona istnieje ogromna scena niezależnych deweloperów. Witryna MaxForLive.com to największa istniejąca baza danych wtyczek M4L, w większości dostępnych nieodpłatnie. Tu znajdziemy narzędzia, o jakich nam się nie śniło. Od timera liczącego czas pracy nad utworem, przez notatnik wbudowany w projekt, narzędzia do generowania wizualizacji, wtyczki pozwalające wykorzystać gamepady i czujniki ruchu jako kontrolery MIDI, wtyczki do współpracy z systemami modularnymi, same systemy modularne…lista jest długa. Bardzo długa. Na ten moment w bazie jest prawie 5000 pluginów M4L.

4. Multiband Overdrive - plugin od Akademii Dźwięku

Multiband overdriver M4L

Akademia Dźwięku może poszczycić się autorskim dodatkiem do tej listy. Multiband Overdrive to efekt przeznaczony dla producentów miksujących własne numery. Uzupełnia istotną lukę we wbudowanych w Live’a efektach audio – to wielopasmowy saturator. Pozwala  na ocieplenie brzmienia syntezatorów, perkusji, sprawdza się jako efekt masteringowy. Duża precyzja i łatwość wykorzystania powodują, że efekt stał się bardzo popularny – z samej witryny maxforlive.com pobrano go już prawie 1300 razy.

5. Programowanie własnych wtyczek

Na wstępie wspomniałem, że Max 4 Live pozwala również tworzyć własne wtyczki. Jak to działa? Do programowania wykorzystujemy język Max/MSP. Tworzenie oparte jest na edytorze wizualnym, gdzie tworzymy połączenia pomiędzy modułami wykonującymi konkretne działania (logiczne, matematyczne, przetwarzanie danych/audio/video). Poziom, na jakim pracujemy, jest dość zaawansowany. Osoby z doświadczenie w pracy z modularami mogą poczuć się zagubione. Praktyka czyni jednak mistrza, Internet pełny jest materiałów ułatwiających naukę.

6. Podsumowanie

Max 4 Live to narzędzie, które daje nam niezwykłe możliwości. Dzięki niemu Ableton Live przestaje być kolejnym DAWem z „nieco innym interfejsem”. Warto eksplorować narzędzia dostępne w tym formacie. Zapraszamy na nasze kursy stacjonarne i online. Do zobaczenia!