fbpx
Filmy o tematyce muzycznej
lut 13

Filmy o tematyce muzycznej

Dziś temat nieco inny niż zazwyczaj – o filmach związanych z szeroko pojętą muzyką nowoczesną. Kilka pozycji, które poszerzą naszą wiedzę o pochodzeniu ważnych technik i instrumentów wykorzystywanych przez nas współcześnie. Nie przedłużając, na długie zimowe (i nie tylko!) wieczory polecamy:

1. I Dream Of Wires

Doskonały dokument poświęcony syntezatorom (systemom) modularnym. Film pełen muzyki i dźwięków, historia opowiadana cytatami z wywiadów z wieloma uznanymi twórcami. W filmie pojawiają się m.in. Trent Reznor, Vince Clarke, Carl Craig czy James Holden. Jeśli fascynujesz się syntezatorami i muzyką elektroniczną – pozycja obowiązkowa. Uwaga – poza darmową wersją on-line istnieje też płatna “hardcore edition”, która trwa prawie 4 godziny 😉

Trailer – Vimeo

Pełen film – BoilerRoomTV (wymaga nieodpłatnej rejestracji)

2. 808 the movie

Chyba każdy, kto spędził w świecie produkcji muzycznej trochę czasu, słyszał o Rolandzie TR 808. To kultowa maszyna perkusyjna, o charakterystycznym, tłustym brzmieniu. Gdyby nie ten instrument, początki hiphopu i muzyka elektroniczna byłyby na pewno inne. Jesteś ciekaw(a) szczegółów tej historii? W dokumencie opowiadają o tym same gwiazdy – m.in Tiga, Phil Collins, Afrika Bambaata, Diplo, Goldie, Fatboy Slim.

Trailer – YouTube

3. Dub Echoes

Gatunek dub i technika dub mixing to mało znane, za to niezwykle istotne tematy dla współczesnego twórcy muzycznego. Sam dub jest raczej niszowym zjawiskiem znanym głównie koneserom. Opracowane w nim techniki twórcze przeniknęły za to do hip-hopu, dubstepu, jungle i wielu innych gatunków muzycznych. Kto nie zrobił choć raz przejścia w utworze muzycznym za pomocą narastającego efektu delay? Jeśli interesują Cię źródła muzyki, która nas otacza – kolejna pozycja obowiązkowa!

Trailer – YouTube

Pełen film – YouTube

4. Synth Britannia

Syntezatory to nie tylko domena muzyki czysto elektronicznej. Lata 80 to okres świetności kapel łączących wokal, instrumenty akustyczne i syntezatory – w różnych proporcjach i konfiguracjach. Dokument poświęcony brytyjskim muzykom, którzy wprowadzili nowoczesne brzmienia do muzyki popularnej. Dokument dla fanów Depeche Mode i nie tylko!

Trailer – YouTube

Pełen film – YouTube

5. Moog

Bob Moog to legenda świata syntezatorów. Twórca powszechnie rozpoznawanej marki instrumentów, autor wielu interesujących patentów. Dla muzyków elektronicznych hasło “Moog” od razu kojarzy się z tłusto brzmiącym filtrem i podobnymi jakościowo oscylatorami. Wynalazki te nie wzięły się z przypadku – są owocem koncepcji, które Moog opracował na początku swojej kariery inżynierskiej. Dokument złożony z materiałów archiwalnych oraz wywiadów z  samym Bobem Moogiem.

Pełen film – YouTube