fbpx
Najlepsze darmowe syntezatory
kwi 16

Najlepsze darmowe syntezatory

Praktycznie każdy DAW posiada wbudowany zestaw przyzwoicie brzmiących syntezatorów. Szybko jednak odkrywamy, że instrumenty firm zewnętrznych różnią się charakterem. Korzystanie z nich rozszerza paletę barw, jakie możemy tworzyć. Warto również pamiętać, że wiele pluginów ma bardzo dobre bazy gotowych brzmień, co może być dla nas niezłym źródłem inspiracji. Wybraliśmy dla Was kilka subiektywnie najlepszych darmowych syntezatorów subtraktywnych.

 

TAL Noisemaker to jeden najpopularniejszych darmowych syntezatorów subtraktywnych. Brzmi doskonale, jest intuicyjny, ma dobre presety. Znajdziecie w nim wszystko to, co potrzebne! Dwa oscylatory i subosc, filtr z różnymi wariantami brzmieniowymi, podwójne LFO i dwa generatory obwiedni. Do tego świetny chorus i przydatne portamento.

Prosty i czytelny interface ułatwia współpracę z tym instrumentem. Parametry syntezy zostały opisane i rozmieszczone w standardowy, przewidywalny sposób. Naszym zdaniem to doskonałe narzędzie – zarówno do wykorzystania w utworze jak i w nauce syntezy subtraktywnej.

Firma U-HE to jeden z najciekawszych producentów syntezatorów pluginowych. Berlińscy deweloperzy, które swoje inspiracje czerpią ze świata instrumentów analogowych i stylistyki cyberpunk. Tyrell N6 nie bez powodu pojawia się chyba w każdym zestawieniu najlepszych darmowych pluginów świata. Oferuje doskonałe brzmienie i rozbudowane możliwości modulacji. Nieco problemu mogą sprawić nietypowe parametry i mało czytelny interface, ale gwarantujemy, że czas poświęcony na naukę zwróci się z nawiązką.

Synth 1 to prawdziwy klasyk. Instrument obecny na rynku „od zawsze”, wciąż rozwijany i używany przez tysiące muzyków na całym świecie. Chodzą słuchy, że jest wzorowany na instrumencie Nord Lead. Oferuje bardzo ostre, twarde brzmienie, które doskonale sprawdza się w muzyce współczesnej. Wyróżnia się na tym polu w stosunku do typowych syntezatorów freeware. Zdecydowanie warto go mieć w swoim folderze z pluginami!

Uwaga! Oficjalna strona pluginu nie była wizualnie aktualizowana od czasu dinozaurów. Smaczku dodają azjatyckie fonty i ogólne wrażenie przeniesienia się w czasie. Najważniejszy dla nas przyciski „download” jest na szczęście opisany po angielsku 🙂

TAL U-NO-62 to cyfrowa wersja klasycznego analogowego syntezatora subtraktywnego Roland Juno 106. Maszyna ta jest znana z genialnej sekcji efektu chorus oraz możliwości generowania polifonicznych sekwencji, co czyni ją doskonałym narzędziem do tworzenia padów. Nic dodać, nic ująć – charakterystyczne brzmienie, które bez pudła sprawdza się jako tło naszych produkcji.