Ableton Live posiada imponującą ilość wbudowanych brzmień i sampli. To rozbudowane, choć często niedoceniane źródło inspiracji. Prowadząc kursy produkcji muzycznej zauważyłem, że nawet doświadczeni użytkownicy często mają problemy w poruszaniu się po wewnętrznej bazie dźwięków Live’a. Bardzo często obserwuję próby przewijania listy tysięcy sampli typu kick czy snare w poszukiwaniu „tego jednego”. Jeśli czujesz, że ten problem może dotyczyć również i Ciebie – czytaj dalej.
Ableton Live Packs
Materiały bazowe dostarczane przez Abletona zostały podzielone na tzw. Live Packs. Są to zestawy sampli, brzmienia instrumentów/efektów czy też wtyczki Max 4 Live o konkretnym stylu lub przeznaczeniu. Ich zawartość wypełnia większość zakładek z sekcji Categories w przeglądarce programu.
Instalując program, automatycznie uzyskujemy dostęp do paczki o nazwie Core Library. Zawiera ona podstawowy zestaw sampli i brzmień wykorzystujących instrumenty Live’a. Kupując dowolną wersję programu otrzymujemy jednak pewną ilość dodatkowych paczek do wykorzystania. Istnieje też grupa Live Packs, która jest dodatkowo płatna.
Gdzie są moje paczki?
Gdzie znaleźć przysługujące nam paczki? Przede wszystkim pełna lista istniejących Live Packs jest do sprawdzenia na stronie Abletona. Po zalogowaniu na swoje konto, możecie sprawdzić które paczki przypisane zostały do Waszej licencji Live’a. Tę samo czynność można wykonać bezpośrednio z poziomu przeglądarki wbudowanej w program. Wystarczy wejść w Packs, a później otworzyć zakładkę Available Packs i dwukrotnie kliknąć na wybranej nazwie by rozpocząć proces pobierania i instalacji.
Przeglądarka Ableton Live Packs
Skoro jesteśmy już w temacie przeglądarki, warto przyjrzeć się jej bliżej. W zakładce Packs mamy listę wszystkich zainstalowanych Live Packów. Jeśli odrobiliśmy pracę domową i poczytaliśmy na stronie Abletona o tym, co zawierają, możemy od razu zanurkować do zawartości. W przeciwnym wypadku klikamy prawym przyciskiem myszy na nazwie Live Pack’a i wybieramy opcję Show default lesson. Ta druga metoda wyświetla krótki opis zawartości paczki.
Korzystanie Live Packs
Każda paczka podzielona jest na przejrzyste katalogi. Znajdziemy tam np. pojedyncze sample i loopy, zestawy efektów (tzw. racki efektowe), instrumenty M4L a nawet całe utwory podzielone na części składowe. Jak z tego skorzystać?
Przede wszystkim warto poświęcić trochę czasu na poznanie charakteru paczek. Jeśli wiemy, że interesują nas analogowe, tłuste brzmienia bębnów, możemy od razu zdecydować się np. na przeglądanie zawartości Live Pack’a o nazwie „Thermionic Solid State Drums” a nie „Drum Booth”. Zgodnie z opisem z default lesson ta pierwsza zawiera sample perkusyjne przepuszczone przez lampy, a druga – suche nagrania perkusji akustycznej.
Słowo na koniec
Jak widać kluczem jest poznanie charakteru każdej z paczek. Najprościej robić to etapami. Przeczytaj kilka zdań opisu jednej wybranej, zainstaluj i popracuj chwilę. Kiedy poczujesz, że umiesz już określić jej mocne/słabe strony, powtórz działanie z kolejną paczką. Dzięki temu nie zgubisz się w natłoku nowych dźwięków, a Live Packs staną się narzędziem, które będziesz umiał(a) wykorzystać.
Korzystając z okazji, serdecznie zapraszam na prowadzone w Akademii Dźwięku kursy produkcji muzycznej w formie stacjonarnej i online. Poznasz tam dogłębnie kulisy pracy z Ableton Live, efektami dźwiękowymi, instrumentami wirtualnymi i rozmaitymi technikami twórczymi.
Comments are closed.