fbpx
Wybór wersji Ableton Live
lut 12

Wybór wersji Ableton Live

Każdy poważnie myślący o produkcji muzycznej w Ableton Live musi odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: która wersja programu będzie dla mnie najlepsza? Trudna sprawa – koszt niemały, a kupiona licencja zostaje z nami na długi czas. Jak wybrać najlepszą dla nas wersję Ableton Live? Jako Certyfikowana Szkoła Ableton mamy na ten temat sporo do powiedziena 🙂 Szukasz szkolenia? Zajrzyj do naszego przewodnika po kursach online lub szkoleniach stacjonarnych.

I. Ceny Ableton Intro, Standard i Suite

Ableton Live możemy kupić w jednym z trzech wariantów: IntroStandard i Suite. Różnią się znacznie ceną i oferowanymi możliwościami. Orientacyjne ceny za wersje DIGI, czyli bez pudełka (zawartość pobieramy przez Internet):

  • Ableton Live 11 Intro – 399 zł
  • Ableton Live 11 Standard – 1599 zł (EDU 949 zł)
  • Ableton Live 11 Suite – 2749 zł (EDU 1549 zł) 

II. Różnice pomiędzy wersjami

Najważniejsze różnice pomiędzy Ableton Live Intro, Standard i Suite zebraliśmy w tabeli poniżej. Ze szczegółową listą zapoznasz się na stronie Ableton.com.

 

Intro

Standard

Suite

Limit ścieżek

maks. 16

bez limitu

bez limitu

Limit scen

maks. 16

bez limitu

bez limitu

Efekty audio

21

36

59

Efekty MIDI

8

13

15

Instrumenty

4

6

17

Brzmienia

5GB

10Gb

70GB

Max for Live

Nie

Nie

Tak

 

II.1 Ableton Live Suite

 

Najbardziej rozbudowana wersja programu, oferująca pełnię możliwości. Kilkadziesiąt efektów dźwiękowych, kilkanaście solidnych instrumentów, dziesiątki gigabajtów sampli. Do tego pełna integracja z dodatkiem Max4Live i brak wbudowanych ograniczeń.

Suite to najlepsza wersja dla zaawansowanych użytkowników oraz tych, którzy chcą się nimi stać. Program w tej wersji daje nam pełnię możliwości. Dodatek Max For Live pozwala go rozbudowywać o funkcje i narzędzia tworzone przez społeczność. Jedynym subiektywnym minusem wersji Suite jest cena.

Ableton_Live_11_Release_Card_Suite

II.2 Ableton Live Standard

 

Live Standard to dobre rozwiązanie, kiedy budżet jest ograniczony. W tej wersji program okrojony jest z kilku zaawansowanych efektów audio i większości instrumentów wirtualnych. To ograniczenie da się nadrobić za pomocą zewnętrznych pluginów VST/AU. Wymaga to jednak dodatkowego wysiłku i szczerze mówiąc, trochę szkoda tego, co tracimy. Efekty i instrumenty Live’a brzmią rewelacyjnie i są warte swojej ceny.

W wersji Standard nie znajdziemy dodatku Max4Live, praktycznie niezbędnego dla zaawansowanych twórców. Mamy też znacznie mniej wbudowanych gotowych brzmień i sampli.

Upgrade do wersji Suite jest kosztowny (1199 zł). W efekcie jeśli już raz zdecydujemy się na wersję Standard, decyzja o wejściu na poziom Suite może zająć nam sporo czasu. Wersja Standard + upgrade jest też znacznie droższa od Suite w wersji EDU (1549 zł). Taki układ cen powoduje, że pomimo sporej funkcjonalności i niższej ceny na wersję Standard decydują się jednak nieliczni.

Ableton_Live_11_Release_Card_Standard

II.3 Ableton Live Intro

Najprostsza wersja programu. Dobra na start, ale szybko poczujemy ograniczenia. Mocno przeszkadza limit 16 ścieżek. Ogranicza nam to możliwości kompozycyjne i nagraniowe. W wersji Intro znajdziemy jeszcze mniej efektów i sampli/brzmień niż w wersji Standard. Brakuje nawet tak podstawowych narzędzi jak EQ8 (korektor 8 pasmowy) czy możliwości wstawiania większej ilości return tracks (aux) niż 2.

Wersja Intro jest więc zbyt ograniczona, by być wykorzystywaną przez większość typowych użytkowników. Nadaje się raczej na program dla dzieci lub osób, które dobrze wiedzą po co go kupują i te ograniczenia nie są dla nich problematyczne. Upgrade do wersji Standard lub Suite jest dość kosztowny (1169 zł / 2249 zł).

Ableton_Live_11_Release_Card_Intro

II.4 Ableton Live Lite

Wersja Lite (oznaczana czasem jako „LE”) to mocno okrojona, darmowa wersja programu zbliżona funkcjonalnością do płatnej opcji Intro. Dostajemy ją najczęściej razem z zakupionym sprzętemkontrolerem MIDI lub interfejsem audio.

Ze względu na swoje znaczne ograniczenia nadaje się w zasadzie jedynie do nauki podstawowych funkcji programu i sprawdzenia, czy nie chcemy zainwestować w bardziej rozbudowaną wersję. Pozwala na zakup płatnego upgrade do wersji Standard/Suite, jednak jego cena nie jest niska, a nawet przewyższa zakup programu w wersji EDU (1239 zł / 2349 zł). 

III. Wariant EDU – 40% zniżki

Istnieje możliwość zakupu wersji Standard lub Suite z 40% zniżką, nazywaną wariantem edukacyjnym lub EDU. Kwalifikuje się do niej szereg typów użytkowników, w tym wszyscy uczestnicy kursów Akademii Dźwięku.

Wersja EDU ma dokładnie tę samą zawartość, co Standard lub Suite, różni się jedynie ceną. Na wersji EDU możemy zarabiać – grać liveacty czy np. produkować muzykę, którą będziemy potem sprzedawali. Każdy z naszych kursantów może zakupić u nas taką wersję cenową Live’a. To jedna z ponad 26 różnych zniżek. Pełną listę rabatów dla uczniów Akademii Dźwięku znajdziesz tutaj.

IV. Podsumowanie

Wybór wersji Ableton Live to bardzo indywidualna sprawa. Powinniśmy solidnie zastanowić się nad funkcjami, jakie będziemy wykorzystywali. Co jednak w sytuacji, kiedy jesteśmy początkujący i nie wiemy jeszcze, czego potrzebujemy?

Z naszych obserwacji wynika, że zdecydowana większość uczniów Akademii Dźwięku oraz znajomych nam osób decyduje się na wersję Suite. Zniżka edukacyjna pozwala zakupić program w rozsądnej cenie, dając jednocześnie możliwości korzystania z pełni wbudowanych możliwości.

Należy pamiętać, że zakup daje nam darmowe update’y tylko w ramach aktualnej wersji programu (np. z 10.1 do 10.2 albo z 11.1 do 11.2). Kiedy pojawia się nowa wersja, upgrade będzie płatny. Od tej zasady są wyjątki – kiedy kupimy licencję np. na Live 10 w okresie miesiąca-dwóch przed premierą 11stki, upgrade jest darmowy.

Dodaj komentarz