fbpx
Jaki program do tworzenia muzyki?
lut 12

Jaki program do tworzenia muzyki?

W Akademii Dźwięku na programach muzycznych znamy się jak mało kto. Produkcji muzycznej uczymy od 2008 roku, a początki aktywności muzycznej naszych trenerów sięgają jeszcze wiele lat wcześniej. W tym czasie mieliśmy okazję solidnie przetestować większość istotnych programów dla muzyków. Dziś chcielibyśmy podzielić się tą wiedzą z Tobą.

Każdy, kto chce zacząć tworzyć muzykę powinien na początku wybrać odpowiednie dla siebie oprogramowanie. Wybór jest naprawdę szeroki i nie ma rozwiązań bez wad. Jaki więc program do tworzenia muzyki będzie dla mnie odpowiedni? Wybór to sprawa istotna – inwestować będziemy nasz czas i pieniądze.

I. Czym jest DAW?

Utwory muzyczne tworzymy wewnątrz programów nazywanych DAW’ami. Digital Audio Workstation to cyfrowe studio, program, który posiada rozbudowany zbiór funkcji, których potrzebujemy do tworzenia muzyki. Odpowiednikiem dla osób piszących mógłby być Word, dla grafików – Photoshop lub Corel.

Każdy program DAW wyposażony jest w pewną ilość wbudowanych instrumentów wirtualnych i efektów dźwiękowych. To właśnie za ich pomocą tworzymy nasze kompozycje i kontrolujemy to, jak brzmią. Jeśli czujemy, że te domyślne narzędzia nam nie wystarczają, możemy zaopatrzyć się w dodatkowe, tworzone przez firmy zewnętrzne. Nazywamy je pluginami lub po prostu wtyczkami. Każdy sensowny DAW obsługuje powszechnie akceptowane standardy wtyczek – VST/AU. Większość DAWów działa zarówno na komputerze PC, jak i Mac.

II. Płatne programy do tworzenia muzyki

Skoro programy tego typu są tak podobne do siebie, to czemu w ogóle mamy jakiś wybór? Odpowiedź tkwi w specjalizacji. DAWy producenckie będą miały więcej funkcji związanych z tworzeniem muzyki. Programy o specjalizacji studyjnej oferują za to większą wygodę procesu rejestracji i edycji dźwięku. Poszczególne aplikacje będą też różniły szczegółami – stylem pracy, czytelnością interfejsu, zaawansowanymi funkcjonalnościami.

Ze względu na muzyczny charakter Akademii Dźwięku w tym artykule poruszymy temat DAW’ów producenckich. Na początku szybka informacja – na rynku dominują Ableton Live i FL Studio. Mniej popularne, choć nie mniej profesjonalne, to Logic, Reason, Bitwig.

II.1 Ableton Live

Ableton Live 2

Ableton Live to lider w środowisku produkcji muzycznej. Pozwala tworzyć i wykonywać na żywo muzykę elektroniczną w sposób niedostępny dla innych DAW’ów. Jest bardzo przejrzysty i posiada ogrom możliwości generowania i manipulacji dźwiękiem. Wbudowane instrumenty i efekty są najwyższej jakości. Jego mocne strony są też jego wadą – żeby sprawnie wykorzystać wszystkie te funkcje, trzeba poświęcić stosunkowo dużo czasu na naukę. Cena może być też minusem – w zależności od wersji (Intro, Standard, Suite) jest to 450 zł do nawet 2600 zł. Dużym plusem jest dedykowany kontroler wspierający pracę z programem – Ableton Push. Dzięki niemu dużą część operacji w programie możemy wykonywać bez konieczności patrzenia na ekran komputera.

Kursantom Akademii Dźwięku przysługuje zniżka 40% na zakup Ableton Live.

II.2 Image-Line FL Studio

FL Studio to software, który większość doświadczonych producentów wspomina z sympatią. Dla wielu był to pierwszy poważny program muzyczny. Bardzo prosty, intuicyjny, choć niekiedy pozbawiony zaawansowanych funkcji. Obecnie FL Studio to pełnoprawny DAW, w którym możemy stworzyć profesjonalnie brzmiący utwór. Niestety, efektowny wygląd aplikacji wprowadzono kosztem czytelności interfejsu. Porównując z Live’m czy Reasonem, wbudowane efekty i instrumenty nie brzmią najlepiej. Dużą zaletą FL Studio jest za to cena – w zależności od wersji, od 350 zł do 1000 zł. Dodatkowo, kupując program otrzymujemy możliwość dożywotniego update, czego nie oferuje żadna inna firma!

II.3 Bitwig Studio

 

Bitwig to program bardzo podobny do Ableton Live. Nie może to dziwić, kiedy poznamy historię firmy. Została ona założona przez kilku programistów pracujących wcześniej w Abletonie. Rozwijany od kilku lat projekt powoli zaczyna zdobywać popularność. Już teraz widać, że twórcy Bitwig’a stawiają na użytkowników profesjonalnych. Budowa programu nawiązuje do systemów modularnych, kontrola nad pracą efektów i instrumentów jest wyjątkowo rozbudowana. Bitwig dobrze integruje się z urządzeniami zewnętrznymi, twórcy zadbali o stabilny silnik programu. Jeśli będzie wciąż rozwijał się tak dynamicznie jak teraz, za kilka lat może on zagrozić pozycji Ableton Live. Cena – ok. 1200 zł, dla studentów ok. 700 zł.

II.4 Propellerhead Reason

 

Reason to program istniejący na rynku od 2000 (!!) roku. Od początku swojej historii, jako jedyny DAW na rynku, świadomie nie obsługiwał formatów VST/AU. Pracując z Reason’em, nie było więc możliwość korzystania z dodatkowych instrumentów i efektów. W zamian za to otrzymywaliśmy rewelacyjnie brzmiące urządzenia wbudowane, plus profesjonalny interfejs użytkownika i mnóstwo możliwości twórczych. Wraz z jedną z ostatnich wersji, ograniczenie związane z wykorzystywaniem pluginów zostało zniesione. Niestety, zmiana ta dokonała się za późno i Ableton Live zdążył w tym czasie przejąć znaczna część rynku.  Program ten wciąż cieszy się popularnością, jednak głównie wśród użytkowników, którzy znają go ze „starych czasów”. Cena – ok. 1300 zł, dla studentów ok. 900 zł.

II.5 Logic X Pro

 
Logic X Pro

Logic X Pro to program ściśle powiązany z komputerami Apple. Działając jedynie w środowisku systemu OSX, w zamian daje nam dużą wydajność i stabilność. Ma wbudowane brzmienia dobrej jakości oraz towarzyszy mu rozbudowany katalog poradników dostarczanych przez samą firmę Apple. Niestety brakuje mu dedykowanych funkcji związanych z graniem na scenie. Nie ma też tak rozbudowanych funkcji sound designerskich jak Ableton Live lub Bitwig. Cena – ok. 1000 zł.

III. Darmowe programy do tworzenia muzyki

Czy można tworzyć muzykę z wykorzystaniem darmowego oprogramowania? To zależy od tego, na ile poważna będzie to praca. Istnieje wiele świetnych programów, które mogą dać nam godziny dobrej zabawy. Poniżej opisujemy te, które naszym zdaniem są godne polecenia. Uwaga! Z oczywistych względów pomijamy tu programy płatne, które mają darmowe wersje trial/demo.

III.1 Audiotool

 

Audiotool to darmowy program, który naśladuje klasyczne studio muzyki elektronicznej z lat 90′. Znajdziemy w nim precyzyjnie odwzorowane vintage’owe syntezatory, maszyny perkusyjne i efekty dźwiękowe. Obsługujemy je tak, jak oryginały – klikając w wirtualne przyciski i przekręcając wirtualne pokrętła. Dodatkowo, wszystko działa w przeglądarce, a nad jednym projektem może pracować kilka osób jednocześnie! Audiotool zapewnia zaskakująco dużo zabawy i śmiało polecamy go każdemu kto chciałby spróbować sił z tworzeniem muzyki.

III.2 GarageBand

 

GarageBand to darmowa aplikacja firmy Apple, którą można zainstalować zarówno na komputerach stacjonarnych jak i urządzeniach przenośnych tej marki. Program ten został stworzony z myślą o osobach początkujących. Konstrukcją przypomina typowe DAWy – można w nim tworzyć proste kompozycje oraz nagrywać dźwięk z zewnątrz. To niezła propozycja dla osób, które chcą szybko stworzyć wersję demo lub szkic utworu muzycznego. Uwaga! Ze względu na swoją budowę nie nadaje się za bardzo dla osób chcących tworzyć typową muzykę elektroniczną.

IV. Wybór, rekomendacja?

No dobrze, to który program jest najlepszy? Ten, który znasz najlepiej! Najważniejsze, by nasza praca była płynna i swobodna, a do tego potrzeba wiedzy i praktyki. Każdy z dostępnych DAWów jest sensownym wyborem, ostatecznie decydują nasze preferencje. Wszyscy producenci udostępniają wersje demo/trial, które pozwalają sprawdzić program w akcji.  Warto również rozważyć ilość dostępnych materiałów szkoleniowych/kursów/szkół. Zdecydowanie prowadzi tutaj Ableton, dalej w kolejności mamy FL Studio, Reason’a i Bitwig’a.

W Akademii Dźwięku wybraliśmy program Ableton Live jako główne oprogramowanie muzyczne naszych kursów. Decyzja ta wynika z osobistych doświadczeń osób tworzących kadrę szkoły. To wszechstronne i zaawansowane narzędzie, doskonałe do tworzenia utworów czy też występowania na żywo.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś uczyć się tworzenia muzyki razem z nami, zapraszamy do udziału w naszym najbliższym kursie podstaw produkcji muzycznej w Ableton Live – w wersji online lub stacjonarnej!