Pozostałe odcinki przeglądu najlepszych darmowych pluginów:
EQ | Kompresory | Saturatory | Delaye | Reverby | Pozostałe
Czas na zbiór wtyczek, które nie pasują do pozostałych kategorii. Mamy tu dwa narzędzia analityczne, plugin do obróbki basu, chorus oraz wtyczkę z tajemniczej kategorii o nazwie transient designers. Głodny/a wiedzy z miksu i masteringu? Sprawdź nasz kurs Miks i Mastering w wersji stacjonarnej oraz online!
Voxengo SPAN (Win/Mac)
SPAN to jeden z tych pluginów, który nawet gdyby kosztował kilkadziesiąt dolarów – ciągle warty byłby swojej ceny. Jest to najlepszy wedle mojej opinii analizator widma. Wyróżnia go przejrzystość, precyzyjność, znakomita grafika i łatwość obsługi. Możemy w prosty sposób w czasie rzeczywistym podglądać spektrum częstotliwości dla kanału stereo (wyjściowe ustawienie), różnych formatów wielokanałowych oraz oddzielnie dla kanałów mid + side. Skalowane osie wykresu oraz możliwość skalowania samego interfejsu graficznego bardzo ułatwiają pracę.
To nie wszystko! W dolnym panelu znajdują się bardzo przydatne mierniki liczbowe: RMS, Max Crest Factor, licznik przesterowanych próbek oraz miernik korelacji fazowej. Dla doświadczonego producenta muzycznego wszystkie te informacje są kluczowe dla procesu miksu i masteringu. Dzięki SPANowi mamy je podane na talerzu całkowicie za free!
Ulubione zastosowanie: Nie wyobrażam już sobie jakiejkolwiek pracy z dźwiękiem bez SPANa wpiętego jako ostatnia instancja na kanale master. Mówi się, że miksuje się uszami, a nie oczami. W teorii być może tak. W praktyce jednak rozmaite narzędzia wizualne bardzo pomagają w lepszej i szybszej pracy.
Youlean Loudness Meter (Win/Mac)
Youlean Loudness Meter to kolejne narzędzie do różnorakich analiz naszych miksów i produkcji. Pozwala ono mierzyć ważne aspekty głośności średniej, szczytowej oraz rozpiętości dynamicznej utworu. Jest to bardzo istotny temat we współczesnych czasach streamingu. Warto znać podstawy przygotowania utworów do publikacji na najpopularniejszych platformach streamingowych.
Darmowa wersja Youlean Loudness Meter spełni nasze podstawowe wymagania w tym zakresie . Temat ten jest dość zaawansowany i omawiamy go szerzej na kursie Miks i Mastering. Serdecznie zapraszam zarówno na kurs, jak i do zapoznania się z tym nietuzinkowym pluginem!:)
Ulubione zastosowanie: Tak jak w przypadku Voxengo Span, Youlean Loudness Meter na stałe zamieszkał na moim tracku master.
Plugin Alliance bx_subfilter (Win/Mac)
Bx_subfiler to wyspecjalizowane, ale na szczęście bardzo proste i wdzięczne narzędzie do kontroli basowego pasma w naszych produkcjach. Jego działanie opiera się na klasycznym tricku z rezonującym filtrem typu high-pass: aby instrumenty basowe (bas, kick, nisko brzmiące klawisze, itp.) były lepiej zdefiniowane i mocniej punktujące, należy im odciąć niepotrzebną część superniskich częstotliwości (20-40 Hz) i dodać im energii nieco powyżej (50-70 Hz). Może się to wydawać nieintuicyjne, ale działa!
Pracując z bx_subfilter wybieramy częstotliwość odcięcia w filtrze typu high-pass (gałka Tight Punch), ustawiamy jeden z trzech dostępnych algorytmów rezonansu filtra (Low, High lub Extreme) i już w tym momencie słyszymy lepiej zdefiniowany oraz mocniejszy bas. Dodatkowo możemy jeszcze kontrolować głośność całego pasma basowego poprzez knob Low End. Zazwyczaj nie przepadam za tzw. trickowymi rozwiązaniami, ale muszę przyznać, że bx_subfilter działa naprawdę znakomicie!
Ulubione zastosowanie: Wszelkie basy, kicki, 808-tki oraz nisko grające syntezatory aż proszą się o potraktowanie ich bx_subfiltrem. Pamiętajcie jednak, aby zachować umiar!
TAL-Chorus-LX (Win/Mac)
Czy jest coś lepszego niż bardzo proste, znakomicie brzmiące i darmowe pluginy? TAL-Chorus-XL to mój absolutny faworyt w dziedzinie darmowych narzędzi modulacyjnych. Emuluje brzmienie dwóch algorytmów chorusa z klasycznego syntezatora Roland Juno-60 (jedno do wyboru lub oba włączone na stałe). Znakomicie spisuje się na wszelkich brzmieniach padowych, leadowych i basowych. Poszerza je, pogrubia, sprawia, że zaczynają żyć. Jeśli lubicie brzmienia z klimatem lat 80. lub ich pochodne (wszelki synthpop, synthwave, new wave) to będziecie chcieli wstawić TAL-Chorusa na każdy track – no może z wyjątkiem bębnów:)
Ulubione zastosowanie: Oprócz oczywistych zastosowań wymienionych powyżej, mam w swoim arsenale jeszcze jedno – TAL-Chorus-LX przed i/lub po pogłosie. Modulacja sprawia, że ogon pogłosu żyje i oddycha, co daje bardzo fajne psychodeliczne wrażenie nierealności brzmienia. Nie w każdym utworze ten patent się sprawdza, ale raz na jakiś czas jest to strzał w dziesiątkę.
FLUX Bittersweet V3 (Win/Mac)
Kolejne proste, lecz bardzo wdzięczne narzędzie. Bittersweet to tzw. transient designer, czyli plugin pozwalający nam kontrolować transienty w materiale muzycznym. Jego działanie jest bardzo proste. Sercem pluginu jest wielkie pokrętło w środku interfejsu graficznego. Możemy „osłodzić”, czyli przytemperować transienty przekręcając owe pokrętło w lewą stronę (Sweet) lub uwypuklić transienty, kręcąc gałką w drugą stronę (Bitter). Możemy działać w trybie stereo (Main), w trybie mid (Center) oraz side (Stereo).
W praktyce transient designery (w tym FLUX Bittersweet) pozwalają nam ładnie osadzić różne partie w gęstych miksach.
Ulubione zastosowanie: Kilkukrotnie pracowałem nad miksami, w których wokal potrzebował nieco więcej energii i siły przebicia w refrenach. Wstawiłem wtedy Bittersweet na szynę wokalu i automatyzowałem wielkie pokrętło tak, aby wychylało się dość mocno w stronę Bitter podczas refrenów. W zwrotkach wracało do punktu zerowego. Za każdym razem ów patent zdawał egzamin!
Pozostałe odcinki przeglądu najlepszych darmowych pluginów:
EQ | Kompresory | Saturatory | Delaye | Reverby | Pozostałe
Głodny/a wiedzy z miksu i masteringu? Sprawdź nasz kurs Miks i Mastering w wersji stacjonarnej oraz online!
Comments are closed.