fbpx
Najlepsze darmowe reverby
kwi 24

Najlepsze darmowe reverby

Pozostałe odcinki przeglądu najlepszych darmowych pluginów:
EQ | Kompresory | Saturatory | Delaye | Reverby | Pozostałe

Tym razem pod lupę bierzemy najlepsze darmowe reverby, czyli po naszemu – pogłosy. Głodny/a wiedzy z miksu i masteringu? Sprawdź nasz kurs Miks i Masteringwersji stacjonarnej oraz online!

TAL-Reverb-4 (Tal-Software) (Win/Mac)

TAL Reverb

Firma TAL nie zawodzi. Wszystkie jej produkty (płatne i bezpłatne) to jakościowe narzędzia wykorzystywane na całym świecie. Nie inaczej jest z najnowszą wersją pluginu TAL-Reverb-4. To prosty i skuteczny pogłos algorytmiczny. GUI jest na tyle schludne i przejrzyste, że bardzo szybko uzyskamy pożądany efekt. Nie wiecie, jak sprawdzić, czy pogłos algorytmiczny jest dobry? To proste – ustawcie najkrótszy możliwy decay/size i posłuchajcie, jak brzmi. Kiepskie reverby od razu zaczną rezonować i produkować nieciekawe brzmienie pełne artefaktów. TAL-Reverb-4 nie ma na szczęście żadnego problemu z krótkimi pogłosami i zawsze brzmi naturalnie. Ściągnijcie i sprawdźcie sami!

Ulubione zastosowanie: Narzędzie to jest na tyle uniwersalne, że doskonale sprawdzi się przy każdym materiale dźwiękowym. Jeśli tworzycie elektronikę i chcecie trochę poszaleć sounddesignersko, polecam przyjrzeć się sekcji modulacji. Wysokie ustawienia rate i amount dają brzmienie o charakterze szumowo-efektowym. Bardzo inspirujące!

Link do ściągnięcia

MConvolutionEZ (Melda Production) (Win/Mac)

MConvolutionEZ00

Pogłosy oparte na technice impulsowej to zupełnie inne bestie, niż ich algorytmiczne odpowiedniki. Ich działanie opiera się na tzw. splocie dźwięku wejściowego z odpowiedzią impulsową pomieszczenia. Brzmi to skomplikowanie, ale w praktyce dla użytkownika jest dziecinnie proste. Ładujemy plugin, wybieramy z listy dostępne impulsy pogłosowe i to nimi okraszamy dźwięk. Ciekawych szczegółów zapraszam na szkolenia Miks i Brzmienie oraz Produkcja Muzyczna Od Podstaw, gdzie tłumaczymy pracę z reverbem w szczegółach.

W MConvolutionEZ mamy szereg znakomicie brzmiących impulsów podzielonych na wiele kategorii. Możemy też używać impulsów z zewnątrz, co znacznie poszerza nasze możliwości brzmieniowe.

Ulubione zastosowanie: Bardzo lubię krótkie pogłosy z folderu Room. Jeśli natomiast chcecie nadać jakiemuś dźwiękowi powietrza lub subtelnie go pogrubić i poszerzyć – nie wahajcie się zajrzeć do folderu Early reflections. Eksperymentalne odjazdy? Wybierzcie impulsy z folderu Sound design i cieszcie się niecodziennym brzmieniem Waszych produkcji.

Link do ściągnięcia

PianoVerb (PSP Audioware) (Win/Mac)

psp pianoverb

Oldie but goodie! Myśl przewodnia stojąca za tym pluginem sama w sobie jest niebanalna. PSP PianoVerb symuluje pogłos (może lepiej powiedzieć rezonanse), które tworzą struny fortepianu w czasie gry. Oczywistym zastosowaniem jest więc dodanie go do wszelkich cyfrowych pianin, aby zabrzmiały nieco bardziej realnie.

Jazda zaczyna się jednak, gdy użyjemy PianoVerba w sposób niestandardowy (bębny, wokal, synthy, itd.) Dźwięk, który produkuje to narzędzie nie sprawdzi się w każdym przypadku, ale gdy chcemy dodać jakiejś partii eksperymentalnego sznytu, PianoVerb jest mocnym kandydatem. Rezonanse możemy transponować (!), rozstrajać i przytłumiać.

Ulubione zastosowanie: Syntetyczne basy i leady w muzyce okołodubowej (dubstep i pochodne) zabrzmią bardzo oryginalnie, gdy wyślemy je na szynę z PianoVerbem. Sprawdźcie sami!

Link do ściągnięcia

ConvologyXT (Impulse Record) (Win/Mac)

convology xt

Jeszcze jeden pogłos impulsowy na naszej liście. Tym razem do dyspozycji mamy odpowiedzi impulsowe pochodzące z różnych klasycznych urządzeń. I to jakich! Na liście między innymi EMT 140, EMT 250, AMS RMX16, Roland RE-20 i wiele wiele innych klasyków. Brzmią bardzo dobrze! Moje serce podbiły natomiast impulsy pogłosów sprężynowych. Ten typ pogłosu jest podobno dość trudny do uzyskania w pogłosach algorytmicznych, więc im więcej impulsów sprężyn, tym lepiej! Dają one bardzo ciekawe i charakterne brzmienie lo-fi z elementem futurystycznym.

W samym pluginie możemy włączyć sekcję modulacji, rozciągać i kurczyć impulsy oraz majstrować przy obwiedni impulsów. Warto kliknąć w przycisk Image. Dostajemy wtedy zdjęcia urządzeń, z których dany impuls pochodzi. Urocze!

Ulubione zastosowanie: Wszędzie wszystko zawsze 🙂 A poważnie mówiąc jest to narzędzie bardzo uniwersalne i po prostu inspirujące! Zwłaszcza, że możemy w nim (podobnie jak MConvolutionEZ) odpalać nasze własne impulsy. Naprawdę serdecznie polecam!

Link do ściągnięcia

OldskoolVerb (Voxengo) (Win/Mac)

oldskoolverb

Doskonały i uniwersalny pogłos algorytmiczny. Wykorzystując go z łatwością otrzymamy dobrze brzmiące pogłosy typu room, plate i hall. Do dyspozycji mamy 5 różnych algorytmów, które przełączamy przyciskiem oznaczonym jako Mode (zmieniając je od razu słychać różnicę!). Oprócz tego możemy modyfikować wszystkie inne ważne parametry: pre-delay, rozmiar pomieszczenia (Space), długość pogłosu (Time) i jego szerokość (Width). Prosta sekcja dampingu oraz equlizera pomoże nam elegancko osadzić pogłos w miksie. Naprawdę świetne narzędzie!

Ulubione zastosowanie: 2 szyny z pogłosem OldSkool Verb dla tracku wokalu! Na jednej ustawiamy bardzo krótki, ciemny i szeroki pogłos, który nada wokalowi subtelnego wrażenia trójwymiarowości. Na drugiej szynie – w zależności od utworu – ustawiamy dłuższy i jaśniejszy pogłos i subtelnie domiksowujemy. Proste i skuteczne! Używając OldSkool Verba na szynie równoległej z oczywistych względów należy włączyć przycisk Dry Mute.

Link do ściągnięcia

 

Pozostałe odcinki przeglądu najlepszych darmowych pluginów:
EQ | Kompresory | Saturatory | Delaye | Reverby | Pozostałe

Głodny/a wiedzy z miksu i masteringu? Sprawdź nasz kurs Miks i Mastering w wersji stacjonarnej oraz online!