fbpx
Blog
lip 31

Laptopy ASUS w Akademii Dźwięku

Minął rok od kiedy ASUS został Partnerem Technologicznym Akademii Dźwięku. Dzięki tej współpracy nasza pracownia komputerowa została wyposażona w 8 nowoczesnych laptopów: cztery ROG Zephyrus G14 oraz cztery Vivobook 15 OLED. W tym tekście znajdziesz nasze wrażenia związane z pracą z tymi modelami w kontekście produkcji muzycznej. Omówimy też podstawowe właściwości i specyfikację wykorzystywanych przez nas maszyn. Zapraszamy do lektury!

Specyfikacja techniczna

ASUS ROG Zephyrus G14

  • Ekran: 14 cali
  • Procesor: AMD Ryzen™ 7 5800HS
  • Pamięć: 16 GB DDR4 RAM
  • Dysk: 512 GB SSD
  • Grafika: NVIDIA® GeForce RTX™ 3050

ASUS Vivobook 15 OLED

  • Ekran: 15,6 cala
  • Procesor: Intel® Core™ i5 11gen 1135G7
  • Pamięć: 16 GB DDR4 RAM
  • Dysk: 512 GB SSD
  • Grafika: Intel® Iris Xe Graphics

Wygląd

Nasze laptopy należą do dwóch różnych rodzin urządzeń. Seria ROG kierowana jest wyraźnie w stronę graczy, natomiast Vivobook to modele dedykowane pracy biurowej i kreatywnej. Różnice te widać wyraźnie w designie. Laptopy ROG mają bardzo charakterystyczną obudowę i klawiaturę, jakby żywcem wyjęte ze świata futurystycznego RPGa. Z tyłu obudowy znajduje się nawet panel diod LED pozwalający na wyświetlanie własnych symboli, napisów czy obrazów.

Vivobook to laptop o znacznie bardziej wyważonym designie. Z powodzeniem można go zabrać na spotkanie biznesowe bez narażania się na pytanie o nasz aktualny level w Diablo III. Obudowa jest wykonana z miłego w dotyku, matowego materiału.

Obydwa laptopy są smukłe, ale te z serii ROG sprawiają wrażenie nieco bardziej „dopakowanych”. To nie dziwi, kiedy przyjrzymy się specyfikacji technicznej. W końcu to maszyny do grania i muszą zmieścić w sobie wysokiej klasy kartę graficzną oraz wydajny układ chłodzenia.

C
B

Wrażenia

Laptopów używany na co dzień, od około roku, w ramach regularnej działalności szkoły.

Wnioski? Wszystko działa jak należy! Ableton Live wraz z samplami i wtyczkami na obciążeniach właściwych dla naszych szkoleń działa bardzo szybko na niskiej latencji. Instalacja baz sampli odbywa się błyskawicznie, wczytywanie instrumentów również. Kontrolery MIDI działają bez pudła, bez zrywania połączeń. Komputery działają tak samo szybko jak na początku, nie zdarzają się przypadkowe zawieszki czy resety. Podzespoły laptopów zostały dobrane na tyle sprawnie, że latencja DPC, częsty problem Windowsowych maszyn utrudniający pracę z dźwiękiem, została zredukowana do minimum.

Podzespoły obydwu modeli są naprawdę wydajne. Szesnaście gigabajtów RAMu, mocne procesory i szybkie dyski SSD to połączenie, które dobrze sprawdza się w kontekście produkcji muzycznej.

A jakie są minusy? Produkcja muzyczna lubi duże ekrany. Dla naszych zastosowań i warunków (wielkość biurek, ilość komputerów) przekątne 14 oraz 15,6 są odpowiednie. Producent pracujący solo powinien jednak rozważyć podłączenie dodatkowego, większego monitora lub wybranie modelu o większej przekątnej obrazu. To jednak w zasadzie zarzut, jaki można by postawić każdemu laptopowi – w końcu mobilność wiąże się z miniaturyzacją.

Drugą sprawą jest ilość portów USB. Świat współczesnej produkcji muzycznej potrafi być pod tym względem zachłanny. Na szczęście w razie problemów można wykorzystać huby USB 🙂

O wydajności w grach trudno nam się wypowiadać, jednak zainteresowane osoby z pewnością znajdą w sieci recenzje przygotowane właśnie pod tym kątem. Warto jednak zauważyć, że do nowoczesnych gier zdecydowanie dedykowany jest laptop z serii ROG Zephyrus. Karta NVIDIA GeForce RTX 3050 razem z 16 GB RAM i mocnym procesorem powinna bez trudu sobie poradzić z nowoczesnymi grami wykorzystującymi Ray Tracing.

Wnioski

Obydwa testowane modele sprawdzają się w Akademii Dźwięku znakomicie. Jeśli szukasz maszyny, która pozwoli Ci też grać w nowoczesne gry, ROG Zephyrus będzie tu naturalnym wyborem. Osoby poszukujące laptopa do pracy powinny zaś obejrzeć się za Vivobookiem. Ci z Was którzy chcą nabyć laptopa tylko i wyłącznie do muzyki powinni zaś spojrzeć na podzespoły i cenę. Obydwie serie laptopów występują w wielu wariantach, także każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Dziękujemy firmie ASUS za wsparcie i przekazanie laptopów do testów!