fbpx
Produkcja muzyki elektronicznej
czerwiec 12

Produkcja muzyki elektronicznej

Produkcja muzyki elektronicznej

Jak tworzy się muzykę elektroniczną? Dla doświadczonych twórców pytanie może być szokujące, bo to trochę tak, jakby spytać, jak się oddycha 🙂 Jeśli jesteś jednak zupełnie początkujący/początkująca, ten artykuł jest dla Ciebie! Szukasz kursu produkcji muzyki elektronicznej? Zajrzyj do opisu naszych zajęć Produkcja Muzyczna Od Podstaw.

Programy do tworzenia muzyki

Produkcja muzyki elektronicznej to proces, który zazwyczaj odbywa się wewnątrz komputera. Używamy do tego specjalistycznych programów, które nazywamy DAW – Digital Audio Workstation, czyli cyfrowa stacja robocza. W takim programie możemy wykonywać wszystkie czynności niezbędne do powstania utworu muzycznego. Nagrywanie dźwięku, używanie instrumentów cyfrowych, nakładanie efektów, tworzenie aranżacji – DAWy potrafią to wszystko.

W Akademii Dźwięku zdecydowaliśmy się na program Ableton Live, ale dla każdego wybór może być inny. Więcej o DAWach piszemy w osobnym artykule: Jaki program do tworzenia muzyki? Zapraszamy do lektury!

Sprzęt do tworzenia muzyki

Muzykę elektroniczną tworzymy (produkujemy) wspomagając się dodatkowym sprzętem. Mogą to być:

  • kontrolery oprogramowania, pomagające w manualnym sterowaniu wirtualnymi instrumentami i efektami,
  • karty dźwiękowe, pozwalające łączyć komputer np. z mikrofonami czy głośnikami
  • głośniki, nazywane w świecie produkcji muzycznej monitorami
  • instrumenty i efekty zewnętrzne, dające nam unikatowe możliwości pracy z dźwiękiem,
  • mikrofony, pozwalające nagrywać głos i instrumenty akustyczne.

Wybór konkretnych urządzeń to sprawa osobista. Każdy producent muzyki elektronicznej samodzielnie określa, jakie urządzenia będą mu potrzebne. Dobra wiadomość jest taka, że bez fury sprzętu można robić świetną muzykę. Na początek nie trzeba też robić wielkich inwestycji 🙂 Wystarczy komputer i jakiekolwiek słuchawki lub głośniki.

Warto również pamiętać o tym, że większość naszych działań odbywa się na komputerze. Najważniejsza sprawa – liczy się moc obliczeniowa procesora. Im silniejszy, tym lepiej dla naszej pracy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ilość pamięci RAM (minimum 4, lepiej 8) i szybkość dysku twardego (na systemowy warto SSD, na dane HDD). Komputery stacjonarne są z zasady wydajniejsze od laptopów. Marka (PC, Mac) nie ma większego znaczenia!

Wiedza producenta muzycznego

Oprogramowanie i sprzęt to tylko narzędzia. Producent muzyki elektronicznej musi wiedzieć, jak z nich korzystać! Do tego przyda nam się wiedza o efektach dźwiękowych, instrumentach wirtualnych, technikach twórczych i rejestracji dźwięku. Jak w każdej aktywności muzycznej, podstawowa wiedza z zakresu kompozycji melodii i rytmów jest również potrzebna. Wszystkie te umiejętności zdobywa się stopniowo, a proces ten musi trwać. Jak z każdym złożonym tematem, osiągnięcie poziomu mistrzowskiego związane jest z ilością włożonego wysiłku. Im więcej praktykujemy, tym lepszymi muzykami jesteśmy!

Kurs produkcji muzycznej

Nauka produkcji muzycznej to fascynujący i rozbudowany proces. Specjalnie dla osób początkujących stworzyliśmy kompleksowy kurs Produkcja Muzyczna Od Podstaw. Dwadzieścia spotkań rozłożonych na przestrzeni 5-6 miesięcy prowadzi uczestników od absolutnych podstaw pracy z programem Ableton Live po zaawansowane techniki twórcze, obsługę efektów i różnych urządzeń muzycznych. To nasze flagowe szkolenie wybierane przez osoby, które chcą zostać producentami muzyki elektronicznej (i nie tylko!). Rekrutację prowadzimy w trybie ciągłym, nowe grupy ruszają co 1-2 miesiące.