fbpx
Jak zostać producentem muzycznym?
lut 12

Jak zostać producentem muzycznym?

Świat produkcji muzycznej jest obecnie dostępny jak nigdy wcześniej. Przy odpowiednim podejściu, zostanie producentem muzycznym jest możliwe w zasadzie dla każdego. Narzędzia potrzebne producentom są powszechnie dostępne, podobnie jak wiedza z zakresu muzyki, obsługi programów DAW i kompozycji. W natłoku informacji i reklam można się jednak pogubić. Artykuł ten stworzyliśmy dla wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się, jakie umiejętności i wyposażenie są potrzebne, by tworzyć muzykę współczesnymi technikami.

I. Kim jest producent muzyczny?

Współczesny producent muzyczny to osoba, która przeprowadza proces powstawania utworu od początku do końca. Odpowiada za wszystkie lub większość etapów tworzenia. Komponując, tworzy poszczególne partie instrumentalne, często przy pomocy instrumentów wirtualnych i kontrolera MIDI. Jeśli jest potrzeba, wykonuje też nagrania instrumentów akustycznych. Całość materiału muzycznego poddaje też obróbce, używając kreatywnych efektów, poprawiając błędy nagrań oraz szlifując brzmienie w procesach miksu i masteringu. Czasem dźwięki z instrumentów akustycznych są łączone z komputerowymi, a czasem cały utwór powstaje wyłącznie w formie cyfrowej. Możliwości jest nieskończenie wiele.

Producent muzyczny

II. Przydatne umiejętności

Wiele osób myśli, że im więcej sprzętu będą mieli, tym szybciej zaczną tworzyć świetne utwory. Nic bardziej mylnego! Już przy pomocy najbardziej podstawowych narzędzi możemy z łatwością tworzyć sensownie brzmiące produkcje. Potrzebna jest do tego jednak odpowiednia wiedza. Tworzenie muzyki na komputerze wymaga posiadania wszechstronnych umiejętności!

II.1 Obsługa oprogramowania

Podstawą jest umiejętność obsługi dowolnego programu muzycznego typu DAW. Program DAW to „cyfrowe studio”, możemy w nim stworzyć cały utwór od początku do końca. Wybór jest naprawdę spory i wbrew temu co możesz przeczytać w sieci – nie ma jednego, najlepszego. Tak naprawdę najważniejsze jest to, by posługiwać się nim sprawnie i dobrze rozumieć zasadę działania. W Akademii Dźwięku pracujemy na Ableton Live. Więcej o programach DAW znajdziesz w osobnym artykule.

Ableton Live 2

II.2 Instrumenty i techniki twórcze

Produkcja muzyczna nieodzownie wiąże się z komponowaniem. Wykorzystujemy do tego instrumenty wirtualne: syntezatory i samplery. Możemy też wytwarzać dźwięki do naszych utworów rozmaitymi technikami sound designu. Bardzo często wykorzystujemy też sample, czyli fragmenty nagrań dźwiękowych. Możliwości w tym temacie są naprawdę ogromne.

Pamiętaj, ze tworząc utwory w komputerze możesz też oczywiście wykorzystywać nagrania źródeł zewnętrznych – głosu, instrumentów zabawek dźwiękowych. Taka hybrydowa kompozycja potrafi być niezwykle intrygująca.

Wavetable

II.3 Efekty dźwiękowe

Każdy producent muzyczny musi rozumieć jak działają efekty dźwiękowe. W świecie produkcji muzycznej pełnią one wiele funkcji. Pozwalają nam kształtować brzmienie naszych utworów, są narzędziem tworzenia aranżacji a czasem wręcz potrafią zastępować instrumenty!

Nie ma uniwersalnych zasad mówiących jak ustawiać parametry delayów, pogłosów czy też innych efektów. Każdy utwór rządzi się swoimi prawami, jest też w tym miejsce na subiektywne zdanie i podejście artysty. Gdy zrozumiesz jak działają poszczególne parametry efektów, będziesz bez trudu dobierać ich odpowiednie konfiguracje. Dzięki temu zaczniesz uzyskiwać brzmienie, które robi wrażenie na słuchaczach!

soneq

III. Czy wykształcenie muzyczne jest niezbędne?

Na klasyczne wykształcenie muzyczne składają się umiejętność gry na instrumencie akustycznym oraz znajomość teorii muzycznej. Wbrew obiegowej opinii nie trzeba skończyć szkoły muzycznej by rozpocząć przygodę z produkcją muzyczną.

Warto jednak pamiętać, że znajomość zasad teorii muzycznej bardzo ułatwia zrozumienie materii z jaką mamy do czynienia. Nawet osobom ze znakomitym słuchem przydaje się znajomość podstawowych skal muzycznych, akordów i rytmów. W wielu współczesnych gatunkach muzycznych kompozycja opiera się na brzmieniu, a nie skomplikowanej harmonii. W związku z tym często wystarczy nabyć podstawowy zakres wiedzy w tym zakresie.

Umiejętność gry na instrumencie nie jest niezbędna, jednak jakikolwiek kontakt z instrumentem w przeszłości przyspiesza proces nauki produkcji muzycznej.

IV. Jak zacząć z produkcją muzyczną?

Pierwsze kroki nie są trudne. Ściągnij wersję demo (trial) dowolnego DAWa i zaczynaj przygodę! Polecamy programy Ableton Live, Bitwig lub FL Studio.

Jeśli chodzi o sprzęt, to nie musisz ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Wystarczy w zasadzie dowolny sprzęt komputerowy, bez znaczenia, czy jest to PC, Mac, stacjonarny czy przenośny. Pamiętaj jednak o podłączeniu słuchawek lub zewnętrznych głośników!

Każdy program ma wbudowany samouczek lub proste filmy wprowadzające stworzone przez samego producenta. To doskonały punkt wyjścia. Kiedy zdobędziesz najbardziej podstawowe umiejętności – twórz jak najwięcej!

V. Przydatny sprzęt

Kiedy zdobędziemy już trochę doświadczenia, możemy rozglądać się za dodatkowymi urządzeniami, które pozwolą nam poprawić komfort pracy twórczej. Typowe domowe studio producenckie jest zazwyczaj wyposażone w kilka elementów. Poniżej znajdziesz krótkie opisy, a po kliknięciu na obraz przeniesiesz się do rozbudowanego artykułu na dany temat.

SONAR-Home-Studio-laptop

Komputer

Bez niego trudno by się było obejść, ponieważ to w nim będą powstawać nasze utwory. W zasadzie każdy współczesny komputer sprawdzi się na początku naszej przygody. Zaawansowani twórcy wykorzystują jednak odpowiednio dopasowane, mocne konfiguracje.

ableton

DAW

Niezbędne oprogramowanie do rejestracji i obróbki dźwięku. Wszystkie najpopularniejsze programy DAW, takie jak Ableton Live, FL Studio czy Logic Pro X są pełnowartościowymi stacjami roboczymi, w których można wykonywać profesjonalne produkcje.

Interfejs audio

Potocznie jest nazywany karta dźwiękową. To urządzenie pozwalające na łączenie komputera ze światem zewnętrznym. Do interfejsu podepniemy na przykład mikrofon lub gitarę elektryczną w celu nagrania. Służy też do przekazywania dźwięku do głośników bądź słuchawek.

Nektar_Impact_LX25_MIDI_Controller-Keyboard_left

Uniwersalny kontroler MIDI

Dzięki nim możemy wprowadzać do komputera nuty w formacie MIDI. Zazwyczaj posiadają klasyczne, fortepianowe klawisze, przy pomocy których wgrywamy sekwencje. Często są wyposażone w dodatkowe przyciski i pokrętła.

Dedykowany kontroler MIDI

Niektóre kontrolery są zaprojektowane ściśle do pracy z konkretnym programem DAW. Przykładem takiego urządzenia jest Ableton Push - kontroler stworzony do obsługi programu Ableton Live. Przy jego pomocy możemy wykonywać większość ruchów w programie. Takie urządzenia przyspieszają wiele czynności, które na co dzień wykonujemy myszką.

behringher

Słuchawki lub monitory odsłuchowe

Profesjonalne głośniki nazywamy monitorami studyjnymi. Różnią się one dość mocno od głośników konsumenckich. Ich celem jest wierne informowanie nas o tym co się dzieje z naszym brzmieniem. Podobne zależności występują w świecie słuchawek - wybieramy tylko te, które zostały zaprojektowane do pracy w studio.

VI. Kursy produkcji muzycznej

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych flagowych kursach produkcji muzycznej, gdzie od podstaw zdobędziesz wszystkie opisane w tym artykule umiejętności: